Skarby UK – Mow Cop

Mow Cop to wioska leżąca na granicy hrabstw Staffordshire i Cheshire.  W jej centrum leży ciekawa budowla – zamek Mow Cop. Ciekawy widok i  minimalistyczny monumentalizm sprawia że rejony Stoke-On-Trent nabierają troszkę kolorytu.

mowcop

Wielu uważało, że obiekt został wybudowany przez Rzymian, podczas okupacji Anglii w 12 wieku. Prawda jednak jest nieco bardziej przyziemna. Zamek zbudowano w 1754 roku jako letnia rezydencja władcy ziemskiego – Randle’a Wilbrahama I z Rode Hall. Sam zamek miał być punktem widokowym, pozwalającym podziwiać Rode Hall – posiadłość należącą do rodziny Wilbrahamów. W połowie 19 wieku, rozpoczął się spór między właścicielem i budowniczym zamku a Ralphem Sneydem, który uważał że część zamku znajduje się na jego ziemii – rościł więc on do niego prawo. Sprawa zakończyła się w sądzie.

Następnie rodzina Wilbraham, przeniosła się do Lancashire, skąd powróciła po 50 latach i zastała zamek w opłakanym, rozpadającym się stanie. Podczas nieobecności rodziny, reprezentanci rodziny Sneyd zarządzali zamkiem, przedstawiając później w sądzie dowody w postaci rachunków za konserwację i odnowienie budynku.

IMAG1077

Decyzją sądu, zamek został podzielony między dwie rodziny, które od momentu werdyktu miały zapewnić otwarty i darmowy wstęp publiczny do obiektu i dzielić się kosztami jego utrzymania. Konflikt między rodzinami pogłębiał się, więc postanowiono sprzedać zamek, przez wiele lat nieskutecznie. W końcu jednak, w 1937 roku, Mow Cop został przekazany do National Trust – fundacji charytatywnej, pełniącej pieczę nad rozwojem industrialnym, konserwacją zabytków i troszczącą się o propagowanie wypoczynku na łonie natury i korzystania z bogactwa narodowego.

Jeśli mieszkacie w obrębie Staffordshire lub Cheshire, mogę z pewnością polecić Wam wycieczkę do Mow Cop. Na pewno zmieni ona trochę wasze postrzeganie Stoke On Trent i całego regionu. Widok zamku i panoramy naprawdę robi wrażenie.  W jednym słowie, polecamy 😉

Reklamy

2 thoughts on “Skarby UK – Mow Cop

  1. Fascynuje mnie Anglia – choć nigdy tam nie byłam… Ale wszystko przede mną;)
    Mow Cop rzeczywiście warte uwagi – jak zresztą większość miejsc „nasiąkniętych” ciekawą historią.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s