Dziennik Rumowy – Hunter S. Thompson

Druga powieść Thompsona, osadzona w latach 50′ to historia targanego skrajnymi emocjami, nadużywającego alkoholu, nie stroniącego od przygód samozwańczego dziennikarza – Paula Kempa, który przenosi się z Nowego Jorku do Puerto Rico, przyjmując pracę w tamtejszej podupadającej gazecie – „Daily News”. Podczas pobytu na wyspie mężczyzna poznaje szaloną parę, kłócącą się cały czas (przy okazji bez pamięci zadurza się w pięknej części tej pary), bierze udział w hucznym festiwalu rumu i odwiedza kilka razy więzienie. Oczywiście klimatowi karaibskiej wyspy sprzyjają hektolitry alkoholu, piękne kobiety a przede wszystkim autobiograficzne wątki z życia samego Thompsona.

Dziennik Rumowy - Hunter S. Thompson - Wydawnictwo Niebieska Studnia

Mimo, że „Dziennik Rumowy” napisany został już w latach 60′ , opublikowany został dopiero w 1998 r, długo po tym jak „Lęk i Odraza w Las Vegas” wywarły znaczące znamię (piętno?!) na amerykańskiej literaturze. Autor miał zaledwie 22 lata gdy napisał tę książkę, nie myślał jeszcze o objęciu stanowiska szeryfa w jednym z miast w USA i nie w głowie było mu wstępowanie do gangu motocyklowego. Młody chłopak piszący w świeży sposób o strachu przed dorastaniem, starzeniem się i śmiercią. Niespełnione marzenia, cynizm i głęboka analiza mało-wysepkowego społeczeństwa, które rozpada się, by stać się czymś nowym – to właśnie dowody jakim wspaniałym autorem był Hunter S. Thompson.

„Dziennik Rumowy” to przyjemna, o wiele bardzie przystępna, nie tak oburzająca jak „Lęk i Odraza w Las Vegas” powieść, zagubienia starzejącego się człowieka, który traci wszystko przez miłość a potem dzięki miłości to odzyskuje.

Polecamy 8/10

Ekranizacja książki, w Polsce ukazała się jako „Dziennik zakrapiany rumem” (?!) . W rolę Paula Kempa wcielił się bezbłędny Johnny Depp . Film jest jak najbardziej godny polecenia i co rzadko się zdarza, dorównuje książce.

Reklamy

One thought on “Dziennik Rumowy – Hunter S. Thompson

  1. Pingback: Współczesny kodyzm – okładka książki Huntera Thompsona “Dziennik rumowy”[Potravel.pl i ProsteRzeczy.pl]. | białczyński

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s