Neil Gaiman – „Amerykańscy Bogowie”

Neil Gaiman jest jednym z tych wybranych autorów, którzy oprócz cudownego daru story-tellingu potrafią rozwinąć gatunek i nie dać się ograniczyć przez środowisko. Przykładem popierającym to twierdzenie jest na pewno książka „Amerykańscy Bogowie” , opublikowana w 2001 r, zdobyła nagrody : Hugo i Nebula, najbardziej prestiżową nagrodę dla pisarzy sci-fi, Locus – dla powieści fantasy i Bram Stoker – przyznawaną w 99% procentach horrorom.

Tocząca się w USA historia pozwala nam poznać Cienia – kończącego właśnie 3-letnią odsiadkę. Kilka dni przed zakończeniem wyroku, bohater dowiaduje się o śmierci swojej żony, w bardzo dziwnych okolicznościach, wskazujących jednoznacznie na zdradę małżeńską.  Nagle pojawia się postać Pana Wednesdaya, który szybko zostaje nowym pracodawcą Cienia. Bieg zdarzeń jest przyczyną psychodelicznej i chaotycznej podróży do serca USA, która sama w sobie staje się szaleńczą oceną „ducha” Ameryki, zaczynając od analizy ery cyfrowej po dyskusję na temat bogów i życia po śmierci.

Neil Gaiman - Amerykańscy Bogowie Wydawnictwo MAG

Ameryka, jako zlepek przeróżnych kultur, wierzeń i zachowań, przeniesionych przez przybyszów z całego świata, przedstawiona jest na tle głównego konceptu w tej powieści – byty fantastyczne, takie jak gnomy, wróżki i elfy istnieją tylko, ponieważ ludzie w nie wierzą a kiedy zasiedlają nowe tereny i lądy, adaptują oni te wierzenia do rzeczywistości – jak nowi bogowie zostają przedstawione technologia, internet i media.  Nowe twory porównywane są do starych i bezlitośnie oceniane.

Szybko okazuje się, że Pan Wednesday to tak naprawdę zamerykanizowany Odyn – najwyższy z nordyckich bogów. Wiedza religijna wcale nie jest potrzebna żeby cieszyć się biegiem zdarzeń, ale ci, którzy ją posiadają, znajdą sporo zabawy w doszukiwaniu się połączeń bohaterów z bóstwami z przeróżnych wierzeń.

„Amerykańscy Bogowie” to przemyślenia brytyjczyka na temat amerykanów, przy użyciu fantastyki. Wierzę, że Neli Gaiman trafił w sedno, omijając teksańskie stereotypy, południową małomiasteczkowość i nowojorski pośpiech, przedstawiając zwierciadło amerykańskich dusz.

Polecam 9/10 .

Reklamy

One thought on “Neil Gaiman – „Amerykańscy Bogowie”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s