Robótka 2013

Oryginalny wpis pochodzi z bloga http://bebeluch.blogspot.co.uk/.

Robótka 2013

Dobro Czyńcy!Bebe i Kaczka oniemiałe po ubiegłorocznym zawrotnym odzewie na Robótkę 2012, odzyskały głos i  przecinają wstęgę Robótki 2013. (Dla celów statystycznych: Robótka powraca po raz czwarty. A listonosze z Niegowa prawdopodobnie od listopada popijają melisę na uspokojenie i gromadzą plastry na odciski.)

robotka

Rok temu było tak:

klik cztery!
klik pięć! (patrz: Paczka z Japonii)

Kto pisał z nami wcześniej, ten wie, o co chodzi i może już ostrzy ołówki i szuka słów ciepłych, które rozgrzeją serducha bardziej niż elektryczny piecyk (Z góry dziękujemy wielce wzruszone, że od kilku tygodni ślecie pytania: kiedy? czy już?! I dlaczego jeszcze nie?!). Tym, którzy trafili tu dziś po raz pierwszy, należy się wyjaśnienie.

Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie mieszka pięćdziesięcioosobowa gromadka podopiecznych – od nieletniego drobiazgu po srebrnowłosych seniorów. Wszyscy oni – intelektualnie, a często również fizycznie niepełnosprawni – z najróżniejszych przyczyn znaleźli w Niegowie swój dom na resztę życia. Takie dzieciaki-starszaki.

 robotka1

Wielu z tej gromadki zdaje sobie sprawę ze swej odmienności i bardzo ją przeżywa. Wielu z nich nie ma już nikogo, kto by o nich pamiętał, niektórzy nigdy nie mieli. Choć rodziny nie da się zastąpić, na szczęście przyjaciół można zawsze sobie znaleźć.

Stąd i nasza prośba.
Zaprzyjaźnijcie się.
Poprzez kartkę świąteczną.
Do konkretnego mieszkańca.
Ze słowami prostymi i pisanymi od serca.
Niech każdy z nich przez chwilę poczuje się ważny, wyróżniony, wybrany i dostrzeżony.Ślijcie z Polski, z zagranicy, z krańców świata, z nowoodkrytych galaktyk.

Każda kartka waży tyle samo.
Czyjś uśmiech.
A do tego solidnie dokłada odbiorcy do poczucia własnej wartości (Czy to nie fajne?).
Oni nie umieją czytać, ani liczyć.
Wasze życzenia będą im czytać opiekunowie.
Wszystkie formy artystycznego wyrazu są dozwolone. Piszcie prozą, wierszem, rymujcie po częstochowsku (szczególnie dla Urszuli), wysyłajcie życzenia w wersji audio, a jeśli zabraknie Wam słów rysujcie – serca, słońca, uśmiechy. Potnijcie na kartki futro ze sztucznego susła, odetnijcie konar Waszej choince lub zanurzcie długopis w olejku z pomarańczy, tak by kartkę można było „czytać” ręką, nosem, czy policzkiem. Zróbcie kartkę na szydełku lub wytnijcie życzenia na świątecznym pierniku. Nie stawiamy żadnych granic Waszej wyobraźni!
Ślijcie zatem i nie martwcie się, czy dla każdego będzie po równo. Pamiętając, ile dobrych słów spłynęło do Niegowa w ubiegłych latach, wierzymy, że i w tym roku dla każdego wystarczy z górką. Niegowiacy rozpytywani na okoliczność „kto dostał najwięcej?” odpowiadają radośnie: „”WSZYSCY!”
Do tego, uprzedzając pytania, w jedną kopertę można włożyć wiele kartek.
Prosimy o kartki z życzeniami. Jeśli chcecie dołączyć świąteczny podarek – śmiało!Niech Wam w tym pomoże załączona charakterystyka głównych bohaterów i bohaterek. Prosimy jedynie, pamiętajcie, nie konkurujemy z akcjami formatu „Szlachetnej Paczki”. To nie nasz kaliber. O codzienne potrzeby Niegowiaków dbają ich opiekunowie. Nie trzeba zatem ryżu, mąki, czy proszku do prania, tu potrzeba bardzo konkretnego potwierdzenia, że ci ‘inni’ nie są odrzuceni, że są ważni dla naszego „normalnego” świata.
Cóż oferujemy Wam w zamian?
– Ich radość, jaką tylko oni potrafią się cieszyć. Trudno ją opisać, ale może zdjęcia zdołają uchwycić choć fragment.
– Ich pamięć o Was w wieczornych pacierzach.
– I nasze głębokie, Kaczki i Bebe, przekonanie, że TAKIE dobro zawsze wraca do właściciela. Rozmnożone i dorodne jak wystawowe króliki z rodowodem.
To, co?
My piszemy.
A Wy?
I oby i tym razem dało radę, bo oni tam czekają.
Jak nikt na świecie.
— Szczególiki 
Jesteśmy tu:
*       – Facebook (niebawem, niech się Bebe ogarnie)
*       – Blog Bebe (bebeluch.blogspot.com)
*       – Blog Kaczki (la-terra-del-pudding.blogspot.com) (w tym roku skutkiem nieprzemyślanej zmiany klimatu ‘z deszczu pod rynnę’, Kaczka może mieć przejściowe, obiektywne trudności w dostępie do sieci, zatem jeśli nie odpowiada na pytania w ciągu 48h, proszę uderzać do Bebe)
Czy można powyższe kopiować, linkować, przesyłać dalej?
Trzeba 🙂
Sztandar także.
W tym roku reklamują Robótkę 2013 następujące blogi:
(tu zostawiamy miejsce na reklamę Twojej reklamy – jakbyśmy kogoś pominęły puszczajcie śmiało znaki dymne)
Czy trzeba się martwić, że wysyła się tylko do jednej osoby?
Że może nie wszyscy dostaną, a inni będą zazdrościć? Liczymy, że odzew będzie tak entuzjastyczny, że życzenia dotrą do każdego. Dlatego i prośba, aby innych gorąco namawiać do słania. Żeby tych, co tak bardzo czekają, nie zawieść.
Czy można dołączyć swój adres?
Można! Dziewczyny z Dwójki bardzo lubią rękami opiekunów odpisywać na listy.
Oficjalny adres:
 
Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie
Rodzinka…
dla…
Wierzbowa 4
07-230 ZABRODZIE
MIESZKAŃCY (w nawiasie wiek) – mówią Opiekunowie:
RODZINKA I
Janusz  (53) –  to elegant z muchą przy koszuli (może mucha do kolekcji?). Bardzo lubi muzykę i taniec.
Seweryn (28) – przystojny brunet, lubi puzzle (60 lub 100 elementów) lub kolorowe książki z obrazkami.
Arek (28) – pulchny facet kochający jeść. Lubi muzykę, przy której chętnie tańczy.
Rafał (23) – chłopiec z cechami autystycznymi. Lubi piłkę lub kręcącego bąka.
Paweł (33) – blondynek z zespołem Downa. Lubi klocki do składania (w rozmiarze Lego Duplo).
 
RODZINKA II
Starsze panny lubią farbować siwe włosy, pijać razem herbatki i kawki pogryzając wafelki lub inne słodycze. Młodsze panny lubią to, co nastolatki. Rok temu większość dam postanowiła przekłuć sobie uszy. Wszystkie lubią dekorować swoje pokoje…Gabrysia (60) – ‘starsza pani’ ucieszy ją kosmetyk, bardzo troskliwie opiekuje się małą Martą, zawsze spacerują sobie we dwie.
Marta (19) – słabo widzi i słabo słyszy, więc prezent powinien oddziaływać na zmysły.
Maryla (44) – składa bardziej skomplikowane puzzle (do 500 kawałków), lubi albumy na zdjęcia. ucieszy ją kosmetyk, korale. Strojnisia czasem przebiera się kila razy na dzień 😉
Jadwiga (53) – konie (‘żywe’), marynarze i piraci, haftuje i maluje (konie, piratów i marynarzy), z nabożnym szacunkiem traktuje to, co dostaje w prezencie.
Gosia (37) – rodzinkowa modelka i elegantka, od włosów, przez garderobę, po paznokietki we wzorek i kolorek, zawsze ma pod ręką notesik, by goście wpisali weń swoje adresy.  Lubi wyszywać (mulina, welna i różne wzory do wyszywania mile widziane).
Urszula (46) –  jest niewidoma, nie chodzi, co jej nie przeszkadza ‘uczyć się’ kartek dotykiem. Wystarczy jej opowiedzieć, co jest na karce, a rozpozna ją bezbłędnie wśród innych. Jest skarbnicą wierszyków, uwielbia uczyć się ich na pamięć. Na bank i na wieki zapamięta imiona i nazwiska nadawców kartek, oraz co lepsze fragmenty Waszej poezji.
Ewelina  (20) –  nie chodzi, ale na wózku przemieszcza się jak błyskawica. Największa gaduła w rodzince, przepada za muzyką, lubi ciastolinę i kolorowanki.
Ania S. (26) – brunetka, radosny duży skrzacik na wózku, lubi to co ‘dziewczyńskie’.
Ania P. (26) – blondynka, o pięknych niebieskich oczach. Podpatrzone, że bardzo lubi się przytulać i głaskać – coś do przytulania i głaskania?
Halinka (31) – gdy pytać Halinkę, co chciałaby dostać od Mikołaja, albo na urodziny, zawsze odpowiada ‘nie wiem’ i wzrusza przy tym jednym zdrowym ramionkiem. Gdy pytać dalej – zarzuca łapkę na szyję pytającego i zgniata ją w uściskach. Ucieszy ją wszystko. Uwielbia banany i wszystko, co bananowe. Zawsze ogląda dobranocki, więc zna się na bohaterach. No i lubi siadać na kolanach, co z roku na rok wychodzi Kaczce gorzej, ale jeszcze  dajemy radę…

Basia (60) – ‘starsza pani’ w rozmiarze L. Ucieszy ją mydełko, pachnidło, czy inny kosmetyk, bluzka, sweterek w rozmiarze L?
Grażynka (44) – chodzący uśmiech i chichocik, i Grażynkę ucieszy jakieś pachnidło lub inny kosmetyk.
Agnieszka  (21) – dziewczynka, którą dom w Niegowie postawił na nogi. Gdy tam trafiła, nie chodziła. Po bardzo intensywnej rehabilitacji, Agnieszka powstała z wózka. Aga to nastolatka – lubi muzykę, kolorowanki, wylepianki, to co ‚dziewczyńskie’.
Sylwia (33) – panna, którą uraduje coś do przytulenia, pogłaskania.
Joasia (19) – nie wiadomo, ile obecnie  rozumie. Jeszcze w podstawówce była zdrową dziewczynką. Nagle zapadła na chorobę, która powoli odbiera jej kontakt ze światem. Asia już nie mówi, nie chodzi, ma trudności z jedzeniem. Kartki/prezenty dla niej powinny stymulować zmysły: węch, dotyk, etc.
RODZINKA III
Wojciech (56) – od lat dzielny opiekun maluchów w tej rodzince, Chudek i sucharek, zawsze ogolony na gładko. Może jakiś męski kosmetyk?
Wojtek Ty. (36) – ten kocha zegarki, radiomagnetofony i różne grające sprzęty.
Paweł (32) – ucieszy go już sama kartka. Dla Pawła puzzle o dużych kawałkach albo książka z obrazkami.
Tomek K. (38) – Chętnie ogląda filmy – wesołe komedie – ma niesamowite poczucie humoru. Lubi też  klocki i grające sprzęty (jakiś telefon?).
Sylwester 
(41) – najbardziej lubi pomarańcze…ale i muzykę rozrywkową.
Przemysław (20) – to nasz gimnazjalista. Dla niego ciekawy film przyrodniczy lub kolorowa książka z dużymi obrazkami.
RODZINKA IV
Bożena (58) – chudzinka, brunetka. Chętnie nosi korale i inną biżuterię. Lubi szeroko pojęte babskie drobiazgi i ozdóbki.
Barbara M. (56) – dama sporych rozmiarów (XL?). Na zdjęciach często w sznurze pereł, we włosach opaska – babskie drobiazgi i ozdóbki mile widziane.
Ania Sz. (33) – panna nad pannami. Lubi kosmetyki różnego rodzaju, nawet tusz do rzęs i cienie do powiek.
Asia P.  (44) – dama sporych rozmiarów (XL?). Ucieszy się jakimś babskim drobiazgiem, a także osprzętem do wyszywania (mulina, wełna, różne wzory itp.)
Jola (44) – panna robiąca na szydełku, i jak na piękną pannę przystało lubiąca dbać o siebie i swój wygląd.
Ania N. (43) – lubi nawlekać różne korale na kolorowe nitki (duże korale).
Magda (17) – nastolatka lubiąca owocowe herbatki.
Aneta (31) – ta kobietka lubi przytulanki.

RODZINKA V

Agata (30) i Malwina (28) – nie są siostrami, ale wszyscy traktują je jak bliźniaczki. Często ubierają się jednakowo; łatwo je dzięki temu rozpoznać na zdjęciach na stronie domu. Lubią pływać, brać udział w imprezach sportowych, kolorować i lepić. Ucieszy je ‘dziewczyńska’ biżuteria, np. bransoletki na gumce, koraliki, albo gatki w rozmiarze L lub skarpetki 33-35.
Wiktoria (11) – maleńtas (146-152 cm), nie chodzi. Dla niej lalki, misie i zabawki, dziecięca biżuteria, książka o grubych kartkach.
Karolina  (14) – bywa zazdrosna o Wiktorię :-), więc patrz wyżej. Lubi grające zabawki.
Tereska (62) – dobry duszek rodzinki, od lat opiekuje się, pomaga i troszczy o maluchy. ‘Starsza pani’, szczuplasek, zawsze za wszystko wdzięczna i ze wszystkiego zadowolona. Może pachnidło? Inny kosmetyk?
Ewa (24) – Lubi różne misie i maskotki oraz płyty z disco muzyką.
Mateusz (20) – elegant. Jest porażony czterokończynowo, ale lubi słuchać muzyki (biesiadna polska – tak żeby sobie również śpiewał)  i oglądać ciekawe filmy przyrodnicze.
Ilonka (24) – książki, książki, książki, kolorowe i duże klocki, słodkości.RODZINKA VI

To rodzinka, w której jest wielu dżentelmenów w krawatach i muchach, co to i panie przepuszczą w drzwiach, i w rękę pocałują. Zawsze ogoleni, wypachnieni, w odprasowanych koszulach. Wszyscy chłopcy i mężczyźni lubią męskie zapachy lub fajną muzykę oraz filmy.Marcin (32) – znany raczej jako szalony Marcin J. Ma gadane, i śpiewane, buzia mu się nie zamyka. Jeśli nie mówi to znaczy, że śpiewa, a jak śpiewa to pieśni biesiadne. Improwizuje koncerty od ręki, sam robi sobie konferansjerkę, sam układa teksty, sam gra na wyimaginowanych instrumentach. Marcin lubi też sport  – wszystko co związane z piłką nożną – i ma tysiąc pomysłów na sekundę.
Zbyszek K. (65), Tadeusz K. (61) i Stanisław K. (58) – to bracia dżentelmeni w krawatach. Witają gości, oprowadzają po domu i cmokają damy w ręce. Ucieszy ich wszystko, co doda im tego dżentelmeństwa oraz muzyka biesiadna.
Zbyszek Sz. (50) – prawa ręka dyrekcji. Nadzoruje, pilnuje, pomaga w gospodarstwie. Interesują go różne techniczne gadżety od latarki po kosiarkę 🙂 Nie przepuści żadnej gazetce reklamowej, by być na bieżąco z osiągnięciami technicznymi ludzkości. Ma swój własny magnetofon, a w nim pieśni biesiadne.
Krystian (20) – ma 158 wzrostu, ale jest taki troszkę grubiutki, więc nosi rozmiar M. Lubi układać puzzle, oglądać książki z obrazkami i filmy dla dzieci.
Michał (63) – Świnki! Prosięta. Michał tak je kocha, że odmówił partycypowania w życiu wiecznym, jeśli po tamtej stronie nie będzie chlewika z inwentarzem.
Andrzej K. (62) – lubi zwierzęta: opiekuje się kozami i kotami Domu w Niegowie.
Andrzej P. (48) – pożeracz wszystkiego, co słodkie, tylko że ma nadwagę. A oprócz tego lubi książki z obrazkami- wyraźnymi i dużymi. A może jakiś album na zdjęcia?
Staszek W.  (46) – lubi rysować, a więc kredki, długopisy i zeszyty lub blok; ewentualnie puzzle (200-500 elementów).
Rafał S. (34) – lubi sprzęty typu siekierka, śrubokręty. Ucieszy go np. skrzynka majsterkowicza, ale taka poważniejsza (nie plastiki), gdyż Rafał sam w sobie jest poważnym mężczyzną.
Tomasz Cz. (41) – to nasz podręczny komputer – pamięta wszystkie ważniejsze daty. Wybiega też do przodu i podaje nam, kiedy będzie Boże Narodzenie lub Wielkanoc, i to konkretnie, jakiego dnia. Lubi słuchać muzyki (jest niewidomy).
Adam D. (40) – to gość, który ciągle jest niezadowolony, więc zupełnie nie wiemy, co sprawiłoby mu radość. Nawet jak ma imieniny i dostaje różne prezenty, to i tak ma swoją filozofię na NIE. Może komuś uda się znaleźć kluczyk i do Adama?
Przemysław W. (29) – lubi różne sprzęty elektroniczne, dobrą muzykę taneczną, ciekawe filmy – wojenne i przygodowe.

Jan B. (52) – lubi zwierzęta (to on się zajmuje w rodzince papugami i pieskiem), lubi też fajne filmy.RODZINKA VII
Adam T. (53) – miłośnik samolotów i samochodów, puzzli i książek o samolotach i samochodach.
Jan Ś. (55) – dostał zielone światło na zgromadzenie świątecznego arsenału – karabin, pistolet, strzelba (byle atrapy 🙂 )
Piotr D. (48) – niskiego wzrostu (158 cm), postury chłopczyka, elegancik i pedancik. Krawat?
Leszek (33) – kocha kolorowe klocki w każdej ilości.

Reklamy

One thought on “Robótka 2013

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s