Życie Pi – Yann Martel

Czy można inspirować się Koranem wyznając hinduizm i cytować biblię ? Można, wystarczy mieć wystarczająco elastyczny umysł, umysł taki jak Piscine Patel, nazwany w dzieciństwie po prostu „Pi” .  Młody chłopak, pochodzący z Indii, syn właściciela Zoo, dorastający wśród zwierząt i niecodziennych sytuacji. „Życie Pi” przedstawia 227 – dniową tułaczkę głównego bohatera po morzu w poszukiwaniu ocalenia. Książka to też opis niezwykłego sposobu, w jaki postanowił poradzić sobie w obliczu śmierci Pi.

Główny bohater dzieli szalupę z czterema zwierzętami : z małpą, zebrą, hieną i z Richardem Parkerem – tygrysem.  Zwierzęta pochodzą z transportu morskiego – Indie – Kanada – dokąd postanawia emigrować rodzina Patel, jak nie trudno się domyślić, nie dochodzi to do skutku.

Życie Pi - Yann Martel Wydawnictwo ALBATROS A. KURYŁOWICZ

Życie Pi – Yann Martel
Wydawnictwo ALBATROS A. KURYŁOWICZ

Książka nie opowiada o życiu a o przeżyciu – przetrwaniu w warunkach, w których większość z nas nie poradziłaby sobie. Pi odnajduje jednak sposób, dzieląc szalupę z głodnym tygrysem, radzi sobie z głodem, walczy z rekinami a nawet odwiedza dryfującą wyspę pełną piesków preriowych 🙂 .

Duchowa wędrówka Pi, wzbogacona jest licznymi humorystycznymi anegdotami z przeszłości a sama analiza treści, mogłaby być przeprowadzona na tysiąc różnych sposobów. Autor niewątpliwie przygotował się do napisania książki, przeanalizował biologię, survival, religie świata i wiele innych aspektów, przez co każdy znajdzie w „Życiu Pi” coś dla siebie, ja znalazłem lustro 😉 Co prawda, nie duże zwierciadło z bogato zdobionymi ramami ale małe, kieszonkowe lusterko.

Polecam, szczególnie jeśli nie widzieliście jeszcze filmu – bo najpierw trzeba przeczytać książkę.

8/10

Reklamy

One thought on “Życie Pi – Yann Martel

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s