Jo Walton – Wśród Obcych

Obsadzona w 1970 r, „Wśród Obcych” jest tak naprawdę pamiętnikiem 15-letniej Mori, jednej z dwójki bliźniąt, które przetrwało tajemniczy wypadek. Pochodząca z Walii, zdystansowana dziewczyna uważa się za córkę czarownicy- samouka, matki którą wini za praktykowanie czarnej magii i spowodowanie wcześniej wspomnianego wypadku, w którym ginie Mor – siostra głównej bohaterki i przez który zmuszona jest zamieszkać z ledwo znanym ojcem, wraz z przybranymi siostrami. Skazana na uczęszczanie do mało interesującej, przeciętnej szkoły, Mori czuje się opuszczona, wyalienowana i przede wszystkim winna.

Mieszkając w Walii, Mori ma umiejętność pozwalającą na komunikowanie się z wróżkami, eterycznymi bytami, służącymi jej poradami, wskazówkami i wsparciem. Po przeprowadzce do Anglii dziewczyna spotyka kilka wróżek w okolicach szkoły, jednak te unikają jej i ignorują, co dodatkowo potęguje uczucie zagubienia i samotności w sercu bohaterki. Wypadek pozostawia na niej piętno, ciężkie obrażenia nóg, przez co  Mori zmuszona jest poruszać się, wspomagając się laską, w dziwnej pozie – to stanowi dla niej gwóźdź do trumny. Wyśmiewana, szykanowana i odtrącona przez rówieśników dziewczyna, wycofuje się do swojego świata pełnego istot rodem z powieści fantasy, których przeczytała setki. Miłość do tego gatunku literatury staje się też dla niej głównym punktem komunikacji ze swoim ojcem, którego lubi nazywać Daniel.

Jo Walton - Wśród Obcych Wydawnictwo AKURAT

Jo Walton – Wśród Obcych Wydawnictwo AKURAT

„Wśród Obcych” to przede wszystkim hołd dla fantasy i SF. Przytaczając potężne ilości autorów, wątków, historii i tytułów autorka pozwala swojej bohaterce na swoistą fuzję jej własnego życia z przygodami bohaterów od „wielkich” literatury fantasy – J.R.R. Tolkiena, Ursuli K. Le Guin, Samuela Dalany’ego i wielu innych.  Cytując te wątki, Mori znajduje sposób aby przedstawić nam swoją nową rodzinę, szkołę i doświadczenia z kolegami ze szkoły.

Lubię fantasy, w Potravelu przecież od razu widać, czy recenzję piszę ja, czy Agnieszka. „Wśród Obcych” napisana jest w bardzo dobrym stylu, jednak magia przeplata się tu ze światem rzeczywistym czasami w bardzo ostentacyjny sposób, aż do przesady. Myślę, że autorka wykonałaby dużo lepszą pracę, rezygnując z „wróżek” , przedstawiając historię zagubionej i opuszczonej fanki SF i fantasy. Czasami odczuwa się wręcz niezadowolenie, gdy opisy życia codziennego Mori przerywane są przez nawiązania do innych książek.

„Wśród Obcych” to książka o książkach i o życiu ponadprzeciętnej Mori, rzuconej w wir dorosłego życia, zmuszonej do pozostania normalną, wobec ogromnej tragedii, jaka ją spotkała i odnajdującej sposób aby tego dokonać. Myślę, że książka sprawdziłaby się dużo lepiej jako książka o fantasy a nie książka zawierająca fantasy. Wciąż jednak, z czystym sumieniem mogę polecić te ponad 3-setki stron każdemu fanowi Tolkiena, Carda, Le Guin, Piersa Anthony’ego itd. jak i każdej regularnej czytelniczce Harlequinów.

8/10 Polecamy.

Reklamy

5 thoughts on “Jo Walton – Wśród Obcych

  1. Nie dawno ją skończyłam i chyba mam o niej odmienne zdanie, bo przesiąkłam walijsko – angielskim klimatem tej książki i wg mnie bohaterka może faktycznie zagubiona i wyalienowana, ale przede wszystkim tęskniąca za siostrą. Na pewno nie poczuwjąca sie do winy – może w jednem fragmencie. W kwestii sprostowania: akcja toczy się w 1979/80 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s