Andrzej Pilipiuk – Carska Manierka

Od przynajmniej 10 lat Andrzej Pilipiuk konsekwentnie i z uporem podąża tą samą ścieżką. Rozpoczynając zdaje się od cyklu opowiadań o wiejskim egzorcyście Jakubie Wędrowyczu, poprzez fenomenalne „Kuzynki” , „Oko Jelenia”  i wiele innych tytułów, autor ten zdobył serca tysięcy polskich czytelników i stał się najpoczytniejszym i chyba najbardziej płodnym pisarzem fantastyki w naszym kraju. Pilipiuk (z wykształcenia archeolog) umiejętnie ubiera swoją wiedzę historyczną w słowa, jego opowieści są niesłychanie elastyczne – każdy znajdzie w nich coś dla siebie – autor pisze dosadnie i z sensem, nie przynudza tonami faktów historycznych, to zadecydowało o jego sukcesie.

Wydawnictwo Fabryka Słów Lublin 2013

A. Pilipiuk – Carska Manierka Wydawnictwo Fabryka Słów Lublin 2013

Za 39,90 zł dostajemy od Fabryki Słów zbiór ośmiu opowiadań, w których autor przedstawia nam swoje wizje przygód przesiąkniętych przeszłością i lekką dozą fantastyki, mamy więc okazję wyruszyć w dzicz w poszukiwaniu złota, powspinać się po górach w poszukiwaniu pozostałości Arki Noego lub też odnaleźć dowody na to, że podróż w czasie jest możliwa. Ponownie spotykamy znanych z poprzednich opowiadań Pilipiuka zbieracza staroci – Roberta Storma i dzielnego doktora Pawła Skórzewskiego. Przygodom bohaterów sprzyjają barwne światy i rzeczywistości stworzone przez autora, smaczków dodają anegdoty żywcem wzięte z popkultury oraz stereotypowe portrety dresiarzy i policjantów.

Przeszłość zostaje tu nieco podrasowana i wzbogacona o elementy, które pozwalają nam zastanowić się „Co by było, gdyby … ?”

Twórca udowodnił, że jego talent najlepiej sprawdza się właśnie w formie krótkich opowiadań – „Carska Manierka” to powrót Pilipiuka do formy, barwne światy, połączenie Indiany Jonesa i Pana Samochodzika, mówiąc krótko – świetna rozrywka i najbardziej „Pilipiukowa” książka od bardzo dawna.

Polecamy 9/10 .

Reklamy

3 thoughts on “Andrzej Pilipiuk – Carska Manierka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s