Piers Anthony – Xanth – Zaklęcie dla Cameleon

Xanth to kraina, gdzie wszystko przesiąknięte jest magią. Zwierzęta, rośliny, budowle i ludzie. Każdy mieszkaniec Xanthu posiada jakiś magiczny talent – każdy oprócz głównego bohatera – Binka. Musi on odnaleźć swoją magiczną zdolność do 25 urodzin, lub też skazany zostanie na wygnanie z krainy na zawsze.  Bink zostaje więc zmuszony do wyprawy w poszukiwaniu swojego talentu. Historia Binka w ‚Zaklęcie dla Cameleon” rozpoczyna serię 38 (!) książek umiejscowionych w krainie Xanth.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Piers Anthony zanim został pisarzem, pracował na wielu stanowiskach w przeróżnych miejscach, był min. salowym w szpitalu psychiatrycznym jak i technikiem w firmie produkującej podzespoły elektroniczne.  Zgodnie z notką biograficzną : ” W końcu zawarł z żoną umowę – ustalili, że ona pójdzie do pracy, a on zajmie się w tym czasie wyłącznie pisaniem. Jeśli Piers przed upływem roku nie zdołałby opublikować żadnego utworu, miał porzucić marzenia o karierze pisarskiej i zająć się utrzymaniem rodziny.  Dwa opowiadania znalazły nabywców i autor wzbogacił się o 160 dolarów. To jednak było za mało, by zarobić na życie, zatrudnił się więc jako nauczyciel angielskiego.” Dopiero dziesięć lat później,  gdy autor miał  43 lata (wciąż jest nadzieja ! 😀 ) ukazał się pierwszy tom serii Xanth – Zaklęcie dla Cameleon – wtedy to spełniło się marzenie Piersa i stał się on bestsellerowym pisarzem fantasy, do teraz wydał już ponad 145 książek.

Wracając do „Zaklęcia dla Cameleon” , rozgoryczony Bink wyrusza na poszukiwanie potężnego czarodzieja, mając nadzieję że ten pomoże mu ustalić jaki jest jego magiczny talent. Po drodze napotyka osobliwości Xanthu, od cieni, iluzjonistów i gnomów,  przez centaury i smoki, kończąc na towarzyszce dalszych przygód – dziewczynie, której talentem jest ciągła metamorfoza.

Książki Piersa Anthony’ego to rollercoaster przygód, emocji, tak samo dorastania jak i powrotu do dzieciństwa. To również huśtawka prozy, czasami autor rozpływa się nad jednym momentem, opisując go przez 5 stron, w innych częściach książki następuje nagły, czasami nienaturalny zwrot akcji, gdzie bohater przeskakuje z punktu A do punktu B w kilku zdaniach. Imponuje mi umiejętność Anthony’ego do łączenia elementów fantasy, literatury przygodowej i science-fiction. Książka ma swoje wzloty i upadki i … więcej nie zdradzam 🙂

Mogę jedynie gorąco polecić 😉

8/10 .

Reklamy

2 thoughts on “Piers Anthony – Xanth – Zaklęcie dla Cameleon

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s